Bagolyfajok határozó kézikönyv ajánlása!
Örömmel értesítjük tagtársainkat, támogatóinkat és látogató érdeklődőinket, hogy a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. kiadásában megjelent a
MAGYARORSZÁGON ELŐFORDULÓ BAGOLYFAJOK HATÁROZÁSA ÉS GYAKORLATI TERMÉSZETVÉDELME
című kiadmány, melynek elkészítésében egyes fajok írójaként és a könyv szerkesztői munkájában egyesületünk vezetősége is jelentős részt vállalt. A kötet egyben határozót, kézikönyvet és gyakorlati útmutatót foglal magába.
Ez a kiadvány összegző módon a hazánkban előforduló védett, illetve fokozottan védett 12 bagolyfaj, valamint a lappantyú részletes határozásával és a gyakorlati természetvédelmi tudnivalókkal foglalkozik. A határozó fejezetenként nem csak az adott faji bélyegeket mutatja be, de a lehetséges kor-, és ivar szerinti elkülönítésre is kiterjed. A könyv használatát nagyban segítik a grafikák, a színes képanyag és az egyes bagolyfajoknak legmegfelelőbb odúk és költőládák részletes műszaki rajzai.
A könyv megírásában a bagolyvédelem területén jártas gyűrűzők és természetvédelmi szakemberek vettek részt. A szerzők az egyes fejezetek megírásakor természetesen a legfrissebb külföldi szakirodalmat is figyelembe vették, de elsősorban a terepi gyűrűzések során felvett biometriai adatokra, határozó bélyegekre, valamint a természetvédelmi gyakorlatból eredő tapasztalataikra támaszkodtak. A határozó nem csak a szakmának nyújt hiánypótló kiadványt, hanembárki érdeklődő találhat benne hasznos információkat.
A könyv, a bagolyfélék határozásának mikéntjén túl foglalkozik vedlési ismérveikkel, anatómiájukkal és egyéb fontos speciális természetvédelmi kérdésekkel (pl. ember általi veszélyek, denevérvédelem). Emellett a határozó részen túl minden faj esetében tárgyalja a gyakorlati természetvédelmi lehetőségeket, veszélyeztető tényezőket, a faj megtelepedését és költését elősegítő intézkedéseket, valamint a hazai aktuális állományadatokat.
A könyv biztos alapot ad a Magyarországon előforduló baglyok fajismeretéhez, lehetőséget teremt a kézben tartott madár pontos kor- és ivarhatározására és minden fontos információval ellátja olvasóját a hazai állomány megóvásához. Reméljük a könyv kedvelt és hasznos olvasmány lesz minden ornitológusnak, madarásznak, baglyásznak, egyetemi hallgatónak, és örömmel forgatják majd a madarak iránt érdeklődő természetjárók, természetvédők, a természetet szeretők is.
Fontos információ, hogy jelenleg az első kiadásban megjelent példányok elkeltek, de a nagy érdeklődésre való tekintettel második kiadásban is megjelenik. A kiadó tájékoztatása alapján a második kiadás várhatóan 2017 december első felétől kapható lesz.
Ugrás a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. honlapjára.
Madárbaráti üdvözlettel:
az MKOE elnöksége